Bibelskola Rötter – HT 2023

Bibelskola Rötter hösten 2023

Bibelskola Rötter har som mål att din tro ska växa och få djupa rötter som håller i livets alla årstider.

”Liksom ni tog emot Kristus Jesus som Herren, så lev i honom, rotade och uppbyggda i honom och grundade i tron i enlighet med den undervisning ni fått. Och låt er tacksamhet flöda över.” (Kolosserbrevet 2:6-7)

Vi önskar att Bibelskola Rötter ska få fördjupa din tro och kärlek till Jesus och att det blir en plats för alla generationer att mötas. Kom gärna med er husgrupp och ta del av undervisning och samtal. Att mötas inför Guds ord är en av de kraftkällor Gud i sin nåd gett oss. Låt oss tillsammans ta vara på den kraftkällan.

Tid: onsdagar 19.15 – 21.00 – se datum och tema nedan

Tema hösten 2023

MOD – att uppfyllas och ledas av den helige Ande

En vandring i apostlagärningarna…

20 september

Andes dop till förnyelse och tjänst (Apg 1-2)

18 oktober

Andliga vanor som öppnar för Andens liv (Apg 2:42-47)

08 november

Evangelisation i Andens kraft (Apg 3)

29 november

Andens gåvor i funktion utifrån apostlagärningarna

Varmt välkommen

Nyheter