Bibeldagar Leif Carlsson

Varmt välkommen till:

Bibeldagar med Leif Carlsson i Korskyrkan, Borås!

Leif är en inspirerad bibellärare att lyssna till och väl insatt i de bibliska texterna. Han har skrivit en kommentar till Uppenbarelseboken, ”Tröst och Trots” som är väl värd att läsa och som ger en god förståelse för det budskap Johannes fick av Jesus på ön Patmos. Ett budskap som är högaktuellt idag, då vi som de kristna i Mindre Asien, behöver tröst men också mod att trotsa de makter som vill hindra evangeliet om Jesus att nå djupare och längre. Än en gång, varmt välkommen till dagar då vi tillsammans får fördjupa oss och bli inspirerade av uppenbarelsebokens budskap om Tröst & Trots.

Tider:

Lördag den 28 januari

14.30 – 15.45 Undervisning

15.45– 16.15 Kaffe & smörgås

16.15– 18.00 Undervisning, samtal och frågor

Söndag den 29 januari

11.00 Gudstjänst med Leif Carlsson

Nyheter