Alpha hösten 2022

Alpha

LIVET ÄR VÄRT ATT UTFORSKA

Alpha är en grundkurs i kristen tro som pågår 11 tisdagar med start för en prövakväll den 20/9 och kursstart den 27/9 + en Alphadag lördagen den 12/11 där vi samtalar om vem den helige Ande är.

Alpha är för Dig som är: nyfiken på att utforska livet, vem Gud är, om han nu finns, varför allt lidande i världen, om det finns en god och allsmäktig Gud, varför finns jag till, vad är meningen med livet, finns det en Gud som bryr sig… Kolla på följande trailer för mer information om Alpha: https://player.vimeo.com/video/646867756

Vi inbjuder Dig till en Kurs med start med en Pröva-Alpha-Kväll den 20 september 2022.

Alphakurs innebär att vi möts i Korskyrkan kl. 18.30. Kvällen startar med att vi äter mat tillsammans i fyrtio minuter, därefter är det undervisning, ofta utifrån filmer som Alpha gjort. Vissa gånger har någon ledare i kyrkan undervisningen. Sedan är det fyrtio minuters samtal i mindre grupper där Du som gäst får ställa dina frågor och funderingar. Avslut senast 21.00.

Kostnad: 50kr per gång (självkostnadspris för maten)

OBS! Är kostnaden ett hinder så betala det du kan

Varmt välkommen med du också på en spännande livsresa…

Anmälan: senast den 18 september 2022 för prövakvällen och 25 september för kursstarten via länk: https://forms.gle/r35ThYe5Sx6gAy1U6

För mer information kan du ringa: 073-5194591 (Stig Bomberhult, pastor i Korskyrkan, Borås) eller skicka ett mejl till: alpha@korskyrkan.org (Stig Bomberhult)

Nyheter